1
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  טיפול ותקשורת בעזרת בע"ח

  המודעות לכוחם המרפא של בעלי החיים הולכת וגדלה עם השנים ובמקביל מתרבים הממצאים המחקריים בנוגע ליעילות הטיפולים באמצעותם. החי-כיף, גן החיות ראשל"צ, בשיתוף עם "מרכז 'בולבי' לטיפול בעזרת בעלי חיים", מציעים טיפול הנותן מענה לקשיים רגשיים, התנהגותיים וחברתיים, אצל ילדים ומבוגרים, בקרב אוכלוסיות שונות.

  מטרת הטיפול היא לעודד ולקדם אצל המטופלים, מיומנויות וכישורים על פי צורכיהם, בדרך של עשייה מהנה, התנסות ועיבוד סימבולי של חוויותיו. החי-כיף רואה בקידום תחום זה אחת ממטלות היסוד של קיומו ופועל מזה שנים להעצמת התוצאות המבורכות של קשרים מסוג זה.

  הטיפולים באמצעות בעלי חיים מתבצע בארבעה מוקדי טיפול נפרדים שהוקצו בשטח גן החיות במיוחד לצורך כך. המסגרות הטיפוליות נהנות ממגוון רחב של בעלי חיים איתם יכולים הילדים ליצור קשר – לצפות, להבין, להזדהות, לחוש, לטפל ולהתחבר. צוות המטפלים והמדריכים מורכב מאנשי מקצוע בעלי הכשרה וניסיון רב בתחום החינוך והטיפול בכלל, והטיפול באמצעות בעליי-חיים בפרט.

  את הצוות מלווה פסיכולוגית קלינית וותיקה בתחום, המתכננת את הפעילויות ומנחה את המדריכים והמטפלים. סוגי האוכלוסיות המטופלות מאופיינות בין השאר בבעיות קשב וריכוז, ליקויי למידה, ליקויי תקשורת, הפרעות התנהגותיות, ולכולן מותאמת המסגרת הטיפולית הנכונה.

  הטיפול בחי-כיף מפגיש את הילד/ה עם סביבה מרתקת ומגוונת של בעלי חיים, צמחיה ומים, מלאה באפשרויות להתנסויות חווייתיות. המפגש עם בעלי חיים ידידותיים שחלקם אף מורגל לנוכחותם של אנשים, מאפשר למטופל, בתיווך המטפל, ליהנות ממגע חם ובמקביל לקדם את כישוריו.

  חקר הסביבה ומתן ביטוי ליכולות האישיות, באמצעות המפגשים עם בעלי החיים, וכן באמצעות משחק ויצירה, מהווים מנוף רב עוצמה לקידום תהליכים התפתחותיים ו/או של הריפוי.

  המטפל המיומן מנצל את הגירויים העשירים המזדמנים למטופל בחי-כיף, והופך אותם לזרז בתהליך ולגורם מיטיב. הטיפול בעזרת בעלי החיים מותאם באופיו ובתוכנו לגיל, לשלב ההתפתחותי של המטופל, ליכולותיו, צרכיו והעדפותיו, בין אם מדובר בילדי גן, ילדים בגיל בית ספר יסודי, מתבגרים או מבוגרים.

  קשיים אופייניים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים וכן משברים התפתחותיים, מקבלים התייחסות מקצועית המאפשרת התקדמות ושיפור.  החי-כיף הינו מקום אופטימלי לטיפולים באמצעות בעלי חיים, מחד, החי-כיף מציע למטופליו את כל היתרונות של גן חיות מודרני, עשיר במיני בעלי חיים, שופע ירק ואווירה פסטורלית.

  מאידך, קיימים בו מרחבים (שאינם פתוחים לקהל הרחב), בהם מתאפשרים תנאים אופטימאליים להתאמת הטיפול לכל פונה. חדרים עם בעלי חיים קטנים (אוגרים, ארנבונים, מקלונים וכדומה) מאפשרים מגע וקשר קרוב וידידותי. כמו כן, כל חדר מועשר בכלים ובאביזרים המשלימים את העבודה הטיפולית.   

  מגוון מכתבי התודה המתקבלים נותנים לנו את הכוח והרצון להמשיך ולעשות ככל שניתן למען אותם ילדים. ניתן להתרשם מדברי הורי הילדים על יעילות הטיפולים בחי-כיף:

  א."...ר. מגיע לחי כיף כל שבוע  בשמחה ובהתלהבות. בשבילו זה "כיף"...בשבילי זה טיפול שמקדם אותו מאוד..." (ש. אימא לילד בן 5)

  ב."הבת שלי, יוצאת מהטיפול עם חיוך על פניה. היא רגועה  ומוכנה לספר לי מה עבר עליה ומה עשתה בפגישה, דבר שלא קורה במסגרות אחרות. בחי- כיף היא מרגישה גאה בתרומתה לבעלי חיים ושהיא מצליחה במה שעושה" ( ר. – אימא לילדה בת  6

  ג."הגננת המליצה ואנחנו, ההורים, התייחסנו בספקנות לטיפול בעזרת בעלי חיים. עברו חמישה חודשים מאז תחילת הטיפול, ולשמחתנו, הילד שלנו מתקדם בצורה מפתיעה. יחד אתו, אנחנו מגלים בהתפעלות מה שהמטפלת והחיות של החי-כיף, מצליחים  להוציא ממנו." (אימא לילד בן 4 עם אבחנה של הפרעה בטווח האוטיסטי)

  טלפון לתיאום טיפולים: מרכז בולבי 03-6446115

  שיתוף פעולה נוסף ומבורך המתקיים בחי-כיף מידיי שנים הינו פרויקט עם ביה"ס שקמים המטפל בילדים בעלי צרכים מיוחדים. במסגרת זו, מארח החי-כיף על בסיס שבועי קבוצות ילדים מביה"ס.

  הילדים עוסקים בתצפית, ציור טיפולי או בעבודות גינון בסיסיות, בהתנדבות שמטרתן פיתוח והעצמה של תחושת עצמאות, מסוגלות, תרומה והשתלבות בקהילה. בנוסף נהנים הילדים מהסביבה הפסטורלית הרגועה שמעניק החי-כיף, בשילוב תצפית קבועה וחוזרת על בעלי החיים, אשר בשפתם האוניברסאלית מלמדים את הילדים על אורחותיהם.

   

  עבור לתוכן העמוד