1
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  צב ביצות

   

  Mauremys Caspica Rivulata

   

  סוג: צב ביצות

  משפחה: צבים ביצתיים

  סדרה: צבים

  מערכה: מיתרניים

   

  מין יחיד בישראל ממשפחת הצבים הביצתיים. אורכו כ-23 ס"מ ומשקלו עד 1.7 ק"ג. דומה במקצת לצב היבשה, אך שריונו שטוח יחסית. צבע השריון חום-זית. הזכר קטן במקצת מן הנקבה והוא ניכר בזנבו הארוך מזה של הנקבה, ובשריון גחונו, הקעור במקצת. רגליו, צווארו וזנבו ארוכים יחסית. צב הביצות זריז יותר מצב  היבשה המגושם. אצבעותיו מצוידות בטפרים ארוכים וחדים ומאוחות בקרומי שחייה.

  בית גידולו בדרום-מזרח אירופה ובמערב אסיה. תת-המין החי בארץ ובאזורים הסמוכים לחופי הים התיכון, מדרום הבלקן עד ישראל, הוא צב ביצות ים-תיכוני - Mauremys Caspica Rivulata. בישראל שוכן צב הביצות במרכז ובצפון הארץ.


  בית חיותו מקווי מים מתוקים, ביצות, נהרות, אגמים ובריכות דיג. בעבר היה שכיח באגם החולה. את רוב זמנו הוא מבלה במים, ויוצא מהם להתחמם בשמש.


  מזונו מן הצומח ומן החי: צמחי מים, אצות, חסרי חוליות ואף פגרים.


  תקופת החיזור וההזדווגויות מתרחשות במהלך כל החורף. לעתים מלווה החיזור בנשיכות בצווארה של הנקבה.

  בחודשים אפריל- אוגוסט חופרת הנקבה גומה לא עמוקה ומטילה לתוכה 12-5 ביצים מוארכות, לבנות ועוטות קליפה דקה. לאחר ההטלה מכסה הנקבה את הגומה בעפר התחוח ומהדקת אותו ברגליה. הצעירים בוקעים ללא דגירה או טיפול כעבור 4-3 חודשים ומיד נכנסים למים, המגינים עליהם מפני אויב, בעיקר נמיות אבל גם חסידות ואנפות נמנות עם אויביהם.


  "...השורץ על הארץ החלד והעכבר והצב למינהו... ", ויקרא י"א כט'.

   

  עבור לתוכן העמוד