1
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  צב דרבן אפריקני

   

  Geochelone Sulcata

   

  סוג: צב יבשה

  משפחה: צבים יבשתיים

  סדרה: צבים

  מערכה: מיתרניים

   

  הגדול בצבי אפריקה, רק צבי גאלאפאגוס - Testudo Elephantopus גדולים יותר. משקלו נע בין 36 ל 50 ק"ג. השריון דמוי ביצה רחבה בצבע צהוב-שחום, גבו קמור יורד בפתאומיות לצדדים. צבע העור חום-זהוב ועבה מאוד.


  לזכרים בוגרים יש על הרגליים האחוריות דרבנים, שלא ידוע מה מטרתם, מכאן שמם - צבי הדרבן האפריקני.

  ראשם בינוני בגודלו, עם קצה לסת עליונה מאונקלת כמו וו. לזכרים זנב ארוך ועבה משל הנקבה והגחון קעור.


  בית גידולו משתרע מהקצה הדרומי של הסהרה: סנגל ומאוריטניה, מזרחה דרך מאלי, ניגריה, צ'אד, סודן, אתיופיה, ולאורך ים סוף עד אריטריה.


  בית חיותו: אזורים יבשים וחמים של שולי מדבר ועד סוונות יבשות עם מים עומדים לתקופות קצרות. בית גידולו נפגע בחלקו הגדול בגלל עיור, מרעה של חיות בית והתפשטות המדבר.


  רבייה: הזכרים תוקפנים ביותר בתקופת הייחום, הם תוקפים ונוגחים אחד את השני, לעתים עד זוב דם. ההזדווגות מתרחשת מיוני עד חודש מרס, לעתים אחרי תקופה גשומה מספטמבר עד אוקטובר. לאחר ההזדווגות גוף הנקבה תופח וצריכת המזון גדלה והיא נעשה יותר ויותר סוערת. לאחר שמצאה את מקום הקן היא מתחילה לחפור באדמה ויוצרת שקע. משך הזמן יכול להיות כשבע שעות, היא יכולה לחפור כך 45 קינים עד שתחליט איזה מתאים לה ושם תטיל בין 15 ל-30 ביצים, לפעמים יותר. הביצים עגולות ולבנות עם קליפה שבירה. לאחר ההטלה הנקבה מכסה את כל הביצים בעפר. משך דגירת הביצים מתחת לקרקע כארבעה חודשים.


  "...השורץ על הארץ החלד והעכבר והצב למינהו... ", ויקרא י"א כט'.

   

   

  עבור לתוכן העמוד