1
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  איגואנה ירוקה

  Iguana iguana

   סוג: איגואנות

  משפחה: איגואניים

  סדרה: לטאות

  מחלקה: זוחלים

   

  האיגואנה המצויה שייכת למשפחת האיגואניים, שמקורה באמריקה, במדגסקר ובאיי פיג'י. רובם חיים בדרום אמריקה ובמרכזה, במדינות כגון מקסיקו, ברזיל ופרגוואי. משפחה זו כוללת כ-600 מינים שונים והיא הגדולה והמרשימה ביותר בסדרת הלטאות.


  האיגואנות דומות לחרדונים בצורתן, בהתנהגותן ובארגונן החברתי. בני הסוג
  Iguana, החיים באמריקה הטרופית, מיטיבים לטפס על עצים לעומת איגואנת הים Amblythynchynchus Cristatus, הנמצאת באיי גלפאגוס, שבית גידולה הוא הים.


  גודלה של האיגואנה נע בין 10 ס"מ לשני מטרים ומשקלה עד 10 ק"ג. הזנב עצמו מהווה כשני שלישים מאורכה. צבעה של איגואנה בצעירותה ירוק עז, ובבגרותה משתנה הצבע לתכלכל או לאפור. לאיגואנה קשקש גדול ובוהק מתחת לעור התוף, ציצת קשקשים מתחת לצוואר וציצת קשקשים ארוכים המזדקרים לכל אורך ציר הגב, כמו שיני מסרק. היא שחיינית מעולה, הנעזרת בזנב בשעת השחייה ויודעת גם לצלול.


  איגואנות הן אוכלות כול וניזונות מחרקים, פירות, ירקות ועלים. עם התבגרותן, אוכלות האיגואנות יותר פירות וירקות וזקוקות פחות לתוספות חלבונים. הן משיגות מים מליקוק עלים, אך גם שותות ממקורות מים עומדים. כמו כל הזוחלים, האיגואנה זקוקה לקרני שמש ישירות על מנת לנצל את הסידן בתהליך בניית העצמות. כמו כן, החום עוזר בתהליך עיכול המזון.


  עונת הרבייה של האיגואנה היא באביב. לאחר ההזדווגות היא מטילה 15-10 ביצים בגומה, אשר בוקעות לאחר 90 יום. אורך חייה של איגואנה בטבע הוא 15-10 שנה ובשבי הן יכולות להגיע עד גיל 20. אין ספק שגודלה והתנהגותה הרגועה של האיגואנה עושים אותה לחיית מחמד מבוקשת ביותר.


  "... והאנקה והכח והלטאה והחמט והתנשמת...", ויקרא י"א ל'.

   

   

  עבור לתוכן העמוד