1
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  חסידה לבנה

  Ciconia ciconia

  White Stork

   

  סוג: חסידה

  משפחה: חסידתיים

  סדרה: חסידאים

  מחלקה: עופות

   

  לחסידה הלבנה שתי תתי מינים. תת-המין החולף בישראל,
  C. c. ciconia, דוגר בצפון אפריקה, במזרח התיכון ובעיקר ברחבי מרכז ומערב אירופה. תת המין השני, C. c. asiatica, מגיע באקראי מאירן - הודו.

   

  החסידה הלבנה היא עוף גדול: אורך גופה 102-95 ס"מ, מוטת כנפיה 165-155 ס"מ ומשקלה נע בין 4.4-2.3 ק"ג. כל נוצותיה לבנות, למעט נוצות היד והאמה ונוצות הכנף הגדולות - שהן שחורות. אין הבדל בצבע בין זכר לנקבה, אך הזכר גדול יותר. למקור ולרגליים צבע אדום עז.

   

  מזונה וכולל צפרדעים ודו-חיים, חרקים גדולים, אך גם לטאות, ממכרסמים קטנים, תולעים ודגים. ניתן לראות להקת חסידות הולכות אחרי קומביין ולוכדות בעלי חיים הנסים מפניו.

   

  לקראת תקופת הרבייה החסידה בונה את קינה המגיע לגודל של 2 מ', מזרדים, על עצים ועל גגות של בניינים. בתקופה זו הזכר משמיע קולות נקישה במקורו. הנקבה מטילה 4 ביצים והדגירה נמשכת כחודש.

   

  בארצנו היושבת על השבר האפריקני-סורי יש תנאי גלישה מצוינים לעופות דואים שהחסידה נמנית אליהם, ולכן היא משמשת נתיב לנדידת הציפורים. נתיב זה מהווה בעיה למטוסים החגים בשמי הארץ ולכן הוקמה תחנה למעקב אחרי נדידת הציפורים בלטרון שהחסידה היא אחת מכוכבי המחקר. כבר בימי קדם התרשמו מנדודיה "גם בשמים ידעה מועדיה" (ירמיהו ח', ז'), "חסידה ברושים ביתה" (תהילים ק"ד, יז').

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד